Elite's Championship 2018
Results from th 9th February;
February 9th (7pm)
91kg+Dean Gardiner (Clonmel) beat Thomas Carthy (Glasnevin) 5-0
2018 National Elite Men’s and Women’s National Elite Championships National Stadium Dublin
Q/Finals
February 9th (7pm)
56kg Adam Courtney (St Marys Dublin) V Evan Metcalfe (Hyland Academy)
56kg Eamon McNally (At Michaels Ant) V Thomas McCarthy (Setanta)
56kg Christian Cekiso (Portlaoise) V Tommy Casey (St Francis)
60kg Patrick Mongan (Olympic Galway) V Dillon Duffy (Pegasus)
60kg Shane Flavin (Paulstown) V George Bates (St Marys Dublin)
60kg Sean Duffy (Holy Trinity) V Francis Cleary (Ballina)
60kg Adam Kelly (Portlaoise) V Yannick Meseke (Leos)
69kg Kieran Molloy (Oughterard) V Fergal Redmond (Arklow)
69kg Eugene McKeever (Holy Family D) V Michael Hennessy (St Monicas)
69kg Tony McGlynn (Crumlin) V David Barrett (Rylane)
64kg Matthew McCole (Dungloe) V Wayne Kelly (Portlaoise)
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) V Geoffrey Kavanagh (Glasnevin)
91+kg John McDonnell (Crumlin) V Antoine Griffin (Celtic Eagles)
91+kg Patrick Nevin (St Michaels Dub) V Konstantin Popovcuic (Crumlin)
91+kg Thomas Carthy (Glasnevin) V Dean Gardiner (Clonmel)
Friday February 16th (7pm)
Quarter Finals
69kg Connie Vaughan (Duhallow) V Ciara Sheedy (Ardnaree)
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) V Peter Carr (Crumlin)
75kg Glory Carlos Imuala (Maynooth) V Brett McGinty (Oakleaf)
75kg John Maughan (St Marys Dublin) V Gerard French (Clonard Antrim)
75kg Michael Nevin (Portlaoise) V David Biscevas (St Saviours OBA)
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) V Robert Burke (Glasnevin)
81kg Anthony Browne (St Michaels Dub) V Davit Tsotsoria (Illies GG)
91kg Kevin Sheehy (St Francis) V Kenneth Okungbowa (Athlone)
S/Finals
56kg Myles Casey (St Francis) V Winner
56kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
64kg Keith Flavin (Paulstown) V Winner
64kg Caoimhin Ferguson (Clonard A) V Colm Quinn (Castlebar)
69kg Dean Walsh (St Ibars) V Winner
69kg Winner V Winner
Saturday February 17th
S/Finals (7pm)
48kg Courtney Daly (Crumlin) V Shannon Sweeney (St Annes )
48kg Megan Doyle (Whitechurch) V Carol Coughlan (Monkstown D)
57kg Dervla Duffy (Mulhuddart) V Ailish McCullough (Albert Foundry)
57kg Tiegan Russell (Fr Horgans) V Michaela Walsh (Mokstown A)
69kg Grainne Walsh (Sparticus) V Winner
69kg Gillian Duffy (Bray) V Ciara Ginty (Geesala)
75kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
81kg Karol Blugosz (Scorpion) V Winner
81kg Winner V Caomhin Hynes (Holy Trinity)
91kg Liam Greene (South Meath) V Winner
91kg Kiril Afanasev (Smithfield) V Jason Barron (Holy Trinity)
91+kg Winner V Winner
91+kg Winner V Winner
Finals
(Finals Dates to be split between February 23/24). Line ups for each date to be confirmed)
48kg Winner V Winner
49kg Ricky Nesbitt (Carrickmacross) V Conor Jordan (St Aidans)
51kg Ceire Smith (Virginia/DCU) V Niamh Early (Ryston)
52kg Conor Quinn (Clonard Antrim) W/O
54kg Lauren Hogan (St Brigids E) V Amanda Loughlin (St Michaels Dub)
56kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Amy Broadhurst (Dealgan) V Kellie Harrington (St Marys Dublin)
64kg Joanne Lambe (Carrickmacross) W/O
64kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
75kg Aoife Burke (St Marys Dublin) V Christina Desmond (Fr Horgans)
75kg Winner V Winner
81kg Aoife O’Rourke (Castlerea) W/O
81kg Winner V Winner
81+kg Lisa Browne (Aglish) V Nell Fox (Rathkeale)
91kg Winner V Winner
91+kg Winner V Winner
Friday & Saturday 16 & 17th Feb - results & future fixtures;
Saturday February 17th (7pm)
S/Finals
48kg Courtney Daly (Crumlin) V Shannon Sweeney (St Annes)
U/18 Final
69kg Nadine Dermody (Raging Bull) V Elice Elliott (South Meath)
Novice Final
52kg Anita Larkin (Baldoyle) V Kinga Krzak (Celtic Eagles)
February 16th (7pm)
Q/Finals
69kg Ciara Sheedy (Ardnaree) beat Connie Vaughan (Duhallow) 4-1
S/Finals
57kg Dervla Duffy (Mulhuddart) beat Ashley McCullough (Albert Foundry) RSC2