National Elites's Championships Begin
2019 National Men’s and Women’s Elite Championships National Stadium Dublin
February 8
Preliminaries (7pm)
57kg Christian Cekiso (Portlaoise) beat Conor Kerr (Monkstown Antrim) 5-0
57kg Tommy Casey (St Francis) beat Adam Courtney (St Mary’s Dublin) 4-0
63kg James McGivern (St Georges) beat Senan Kelly (Crumlin) 5-0
63kg Gerard Matthews (St Pauls Antrim) beat Stephen Lockhart (Baldoyle) 5-0
63kg Kenneth Doyle (Monkstown Dub) beat Craig Kavanagh (Crumlin) 4-1
63kg Matthew McCole (Dungloe) beat Dylan Duffy (Pegasus) 5-0
63kg Michael Avetisian (Swords) beat Terry McEntee (Old School/DCU) 4-1
69kg Aaron Daly (Castlebar) beat Fergal Redmond (Arklow) 5-0
69kg Aidan Walsh (Monkstown Antrim) beat Eugene McKeever (Holy Family Drog) 3-2
91+kg Tommy Sheahan (St Michaels Athy) beat Denis Borskins (Sacred Heart Newry) 5-0
91+kg Stephen McMonagle (Holy Trinity) beat James Clarke (Crumlin) 4-1
February 9
Q/Finals (5.30pm)
63kg Wayne Kelly (Portlaoise) V James McGivern (St Georges)
63kg Gerard Matthews (St Pauls Antrim) V Kenneth Doyle (Monkstown Dub)
63kg Keith Flavin (Paulstown) V Matthew McCole (Dungloe)
63kg Michael Avetisian (Swords) V George Bates (St Mary’s Dublin)
69kg Kieran Molloy (Oughterard) V Aaron Daly (Castlebar)
69kg Michael McGrane (Crumlin) V Luke Maguire (Esker)
69kg Patrick Donovan (O.L.O.L.) V Conor Ivors (St Francis)
69kg Aidan Walsh (Monkstown Antrim) V Dean Walsh (St Ibars/Josephs
75kg Michael Nevin (Portlaoise) V Gabriel Dossen (Olympic)
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) V Brett McGinty (Oakleaf)
75kg Fearghus Quinn (Camlough) V Gerard French (Emerald Antrim)
75kg Tony McGlynn (Crumlin) V Emmett Brennan (Glasnevin)
91kg Anthony Browne (St Michaels Dub) V Liam Greene (South Meath)
91kg Kenneth Okungbowa (Athlone) V Danny O’Brien (Santry/Defence Forces)
91kg Geoffrey Kavanagh (St Michaels) V Karol Dlugosz (Scorpion)
81kg David Bicevis (St Saviours OBA) V Robbie Burke (Glasnevin)
91+kg Dean Gardiner (Clonmel) V Tommy Sheahan (St Michaels Athy)
91+kg Dean Scullion (Loughshore) V Thomas Carthy (Crumlin)
91+kg Gydis Linskyas (Celtic Eagles) V Antoine Griffin (Celtic Eagle)
91+kg Stephen McMonagle (Holy Trinity) V Martin Keenan (Rathkeale)
Friday February 15
Q/finals & S/Finals (7pm)
Q/Finals
48kg Chloe Fleck (Canal) V Carol Coughlan (Monkstown D)
48kg Ciara Walsh (Smithfield) V Donna Barr (Illies GG)
S/Finals
49kg Sean Mari (Monkstown D) V Rory Baird (Ederney)
52kg Adam Hession (Monivea) V Ricky Nesbitt (Holy Family Drog)
57kg Mary Geraghty (St Anthony’s Dub) V Dearbhla Duffy (Crumlin)
57kg Myles Casey (St Francis) V Christian Cekiso (Portlaoise)
57kg Tommy Casey (St Francis) V Patryk Adamus (Drimnagh)
60kg David Oliver Joyce (Ballymun) V Shane Flavin (Portlaoise)
64kg Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) V Amy Broadhurst (Dealgan)
69kg Christina Desmond (Fr Horgans) V Tina Donnelly (Dublin Docklands)
69kg Gillian Duffy (St Mary’s Dublin) V Grainne Walsh (Sparticus)
Saturday February 16
S/Finals (6pm)
48kg Courtney Daly (Crumlin) V Winner
48kg Winner V Emma Feeney (Virginia)
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
81kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) V Winner
81kg Paul McCullagh (St John Bosco Bel) V Tommy Hyde (Mayfield)
91kg Kiril Afanasev (Smithfield) V Winner
91kg Winner V Winner
91+kg Winner V Winner
91+kg Winner V Winner
Saturday February 23
Finals
91+kg Dean Gardiner (Clonmel) V Martin Keenan (Rathkeale)